İş Analizi,Görev Tanımı ve Organizasyon Şeması

İnsan Kaynakları yapılandırmasının ilk aşamasını İş Analizi ve İş Tanımı çalışmaları oluşturmaktadır. Yapılan işlerle ilgili ayrıntılı bilgilerin toplandığı iş analiz aşamasında karşılıklı görüşme ve gerektiğinde gözlem yapılarak detaylı bir çalışma yapılmaktadır. İş tanımlarında işin gerektirdiği görev ve sorumluluklara ek olarak olması gereken nitelik, vasıf ve yetkinliklere de detaylı olarak yer verilmektedir. Böylece şirketler oluşturulan iş tanımları sayesinde kişilere bağımlı olarak yürüyen organizasyonlardan, kişilerden bağımsız da yürüyebilen ve daha standart sistemlere sahip olabilmektedir. Bu sürecin doğru olarak oluşturulması işe alım başta olmak üzere diğer insan kaynakları fonksiyonlarının doğru olarak yapılanmasını sağlayacaktır.

İş analiz görüşmelerinde yapılan değerlendirmeler sonucu pozisyonların isimleri, organizasyondaki konumları, yanlış ya da eksik tanımlamalar da ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple iş tanımlarının hazırlamasının akabinde ideal olan organizasyonel şema oluşturularak şirketlere sunulmaktadır.

Ayrıntılı bilgi almak ve danışmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzmanlarımız size dönüş sağlayacaklardır.

Menü
Translate »