Müşteri̇ ve Pazar Strateji̇si̇

Değişen müşteri, tüketici ve pazar koşulları, sürdürülebilir ve karlı büyüme için firmaların müşteri ve tüketicilere odaklanarak müşteri bilgilerini daha etkin kullanmaları ve müşterilerini daha iyi tanımlarını kaçınılmaz hale getirmiştir. Müşteriler ile al-sat ilişkisinin ötesinde işbirliği alanları geliştirmek, stratejik çözüm ortağı haline gelebilmek güçlü ve uzun süreli müşteri ilişkileri kurmanın gereklilikleri olarak ortaya çıkmaktadır. Yeni müşterileri portföye eklemek, müşteri sadakatini sağlamak ve portföydeki müşterileri etkin yönetebilmek pazar ve müşteri dinamiklerine göre stratejiler belirlemek gerekmektedir. ve sürekli yeniliği destekleyerek güçlü markalar yaratmaları kaçınılmaz hale gelmiştir.
ANTPROM olarak perakende, hızlı tüketim, üretim ve B2B sektörlerindeki tecrübemizle, müşterilerimizin rekabetçi, güçlü ve karlı büyümelerini desteklemek amacıyla, müşteri stratejisi ve segmentasyonunun oluşturulması, yerel ve uluslararası büyüme ve kanal stratejilerinin belirlenmesi, kanal yapılanmalarının oluşturulması, bayi/franchise ve distribütör yönetimi ile satış, saha ve servis ekibi verimliliği konularında hizmetler vermekteyiz.

Ayrıntılı bilgi almak ve danışmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. En kısa sürede uzmanlarımız size dönüş sağlayacaklardır.

Menü
Translate »